RESTAURANT

WINEHAUS

The wine bar with rotunda is for 60 guests.
During the summer season, guests are also served on the roofed terrace for sixty persons.
On weekdays we offer a lunch menu.


 SEASON MIDDLE OFFER

During the year, season and season, we offer various specialties. Some are repeated for their popularity every year. Venison, steaks, St. Martin's, fish, etc.


HOW TO RESTAURATE THE GUEST HOSTES

 • Jan S.
  Vynikající servis a velice vřelý personál! Jídlo bylo naprosto dokonalé! A večery velice zábavné! Rozhodně se k Vám vrátíme a budeme Vás doporučovat našim známým! Přejeme Vám hodně spokojených zákazníků, kteří byli stejně nadšeni jako my! :)
  Jan S.
 • Šárka J.
  Výborná, čerstvá a poctivá kuchyně, dobré vínko, skvělá káva, milá, flexibilní a ochotná obsluha, příjemné a čisté ubytování. Velká spokojenost, jednoznačně doporučuji všem jak bydlení, tak restauraci.
  Šárka J.
 • Pochylá
  Do této restaurace zvu přátele, pokud k nám přijedou a máme chuť se dobře najíst. Velké porce, dobré jídlo. Na podzim Martinské husy. Lze zarezervovat místa dopředu. Dobré víno, naposledy jsme měli Rulandské, pochvala velká.
  Pochylá
 • Renier C.
  Byl jsem s manželkou v restauraci na večeři. Po zkušenostech v jiných restauracích v Břeclavi jsem byl velmi překvapen s příjemným přístupem personálu a hlavně s objednaným jídlem které bylo velmi chuťově vyvážené. Mohu jen doporučit.
  Renier C.


LUNCH MENU
WE RECOMMEND FROM THE MENU


 
ANGLICKÝ ROSTBÍF
na rozpečeném chlebu s rukolou a medovo-hořčičným dresinkem

 
VEPŘOVÁ PANENKA
se slaninou a švestkovou omáčkou, domácí mandlové krokety
 
FILETY LOSOSA
na grilované zelenině provoněné čerstvými bylinkami
 
ČERSTVÝ SALÁT
s rozpečeným kozím sýrem, vlašskými ořechy ... a toustem
 
KUŘECÍ FILET
v mandlovo-parmezánové krustě s máslovou zeleninou ...
 
GRILOVANÁ PANENKA
plněná pršutem a rukolou na liškové omáčce demi glace
 
HOVĚZÍ ŠPALEK
s kořenovou zeleninou, domácími bramborovými ...
 
HOVĚZÍ BURGER
s cheddarem, karamelizovanou cibulkou ...


PHOTOGALLERY

We organize festive banquets, business lunches, or dinners for business partners and employees. We completely organize orders for businesses, businesses and travel agencies. Břeclav is closely adjacent to Austria and Slovakia, so U Doubků Restaurant is ideal for meeting with partners from neighboring countries.


WE ARE HERE FOR YOU


We create a menu to your satisfaction, our guests. If you also arrive in a small group of eight or more people, we will offer you, in addition to the accommodation, a preferential half-board. On request, there is a possibility of catering by bus tours. Pricing based on selection.

We are willing to prepare meals that are not on the menu, so we are happy to accept a specific order for baked goose, duck or meat pork ribs.

Quality and varietal wines come from the best winemakers and wine cellars in South Moravia.


RESERVATION

The fastest and safest way to make a reservation is by calling us +420 519 334 095, but you can also use the reservation form, we will respond as soon as possible.

 
[contact-form-7 id="1127" title="Rezervace míst v restauraci"]