KAM NA VÝLET

LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL, POHANSKO, MIKULOV ...

Z penzionu je to pět minut pěšky k autobusové zastávce,
ze které můžete za deset minut dojet k jednomu z nejromantičtějších míst na jižní Moravě.
Pokud dáte přednost autu, tak během několika minut přijedete do Lednice, Valtic, nebo Mikulova. Kdo si chce opravdu vychutnat vše, co okolí nabízí, tak doporučujeme použít jízdní kola. Jedině tak se nejlépe dostanete například k památkám jako je Pohansko, Dianin chrám, Tři Grácie, Apollónův chrám, Minaret, Janohrad … Všechny cyklostezky jsou udržované a dostupné po národních a mezinárodních Liechtensteinských cyklotrasách i v sousedním Dolním Rakousku.

Na předměstí Břeclavi, kde se penzion nachází, stojí novogotický kostel Navštívení Panny Marie z přelomu 19. a 20. století postavený Liechtensteiny. Kromě běžných dopravních prostředků nebo jízdních kol , můžete využít netradiční způsob dopravy – lodí můžete plout k zámečku Pohansko, který uchovává vykopávky Velkomoravského města z 9. století. Lodní dopravou se také dostanete do Lednice, můžete plout po staré Dyji z Břeclavi k romantické zřícenině Janohradu a odtud až do zámeckého areálu Lednice. Zpět můžete rovněž lodí po obrácené trase nebo historickým motoráčkem po staré trati z Lednice do Břeclavi. Železniční zastávka na starém nádraží v Poštorné je vzdálena od penzionu pouze 2 minuty pěší chůze.

Nenechte si ujít: Kolonáda – Rajstna, Hraniční zámeček, Nový dvůr, Tři Grácie, Dianin chrám – Rendes-vous, Belveder, Janův hrad, Pohansko, Rybniční zámeček, Lovecký zámeček, Sv. Hubert, Apollonův chrám, Obelisk, Lány ...

Lednice - Významná vinařská obec jižní Moravy, připomínaná v písemných pramenech poprvé již v roce 1222 jako zemanské sídlo. Lednicko-valtický areál, do něhož Lednice patří, je zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Lednický zámek - Zámek s rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice. Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století. Došlo tak k rekonstrukci původního renesančního zámku z 16. století, kolem něhož byla již tehdy rozsáhlá zahrada. Zámecká budova je velmi bohatě novogoticky zdobená. Stejně velkolepá je i výzdoba interiérů vyřezávanými kazetovými stropy, původním historickým nábytkem či pozoruhodným, šestatřicetistupňovým dřevěným schodištěm v knihovně, které vedlo do ložnice knížat a bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku. Ve většině společenských prostorů jsou postaveny mramorové krby. Z pravé strany k zámku přiléhá rozsáhlý skleník postavený v letech 1834 a 1835. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý zámecký park vybudovaný na počátku 19. století. V parku se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a zajímavých staveb: Minaret z roku 1798, Janův hrad – pseudogotická napodobenina hradní zříceniny, nebo Lovecký zámeček. Lednický zámek byl v květnu 1997 zapsán do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Valtice - Valtice jsou malebné městečko, vonící vínem a dýchající historickou atmosférou. Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Obec se pyšní oficiálním titulem „hlavní město vína“.

Sídlí zde Národní vinařské centrum, které provozuje veřejnou degustační expozici Salon vín ČR. Všem milovníkům vína srdečně doporučujeme navštívit tento salon, který je umístěn ve vinných sklepech pod zámkem. V okolí se nacházejí dvě veřejně přístupné stavby Lednicko-valtického areálu: Kolonáda na Reistně a Rendes-vous.

Valtický zámek - Překrásný barokní zámek, zrekonstruovaný tak, jak jej zanechal v 18. století architekt Johann Bernard z Erlachu. Nachází se na mírném návrší za městským náměstím. Zámek tvoří tříposchoďová čtyřkřídlá budova s konírnami, jízdárnou, galerií, rokokovým divadlem a kočárovnou.

Z renesančního období se zachovaly dvě nárožní věže, od nichž vedou nízká boční křídla uzavírající s hlavní budovou čestný dvůr. Průčelní fasáda zámecké budovy je bohatě zdobena, středová osa budovy je zvýrazněna vstupním portálem a věží. Bohatě vybavené zámecké interiéry byly upravovány až do 18. století.


NA DOSAH RUKY